Dlaczego papugi gubią pióra
Papugi są piękne ze względu na swoje egzotyczne kolory, lubią towarzystwo a także są niesamowicie inteligentnymi ptakami. Niejeden wielbiciel zwierząt zamiast popularnego psa czy kota wybiera sobie na towarzystwo właśnie te piękne ptaki. Jednak tak jak każde inne zwierzę papugi mogą zmagać się z różnego rodzaju problemami, które dobry właściciel powinien potrafić rozwiązać i zareagować, jeśli coś wzbudzi jego niepokój. Poza problemami takimi jak skubanie piór czy ptasia ospa papugom zdarza się również gubić swoje piękne, kolorowe pióra. Dla każdego miłośnika tych pięknych ptaków jest to alarm i wydarzenie, które może wywołać niepokój.
Pierzenie papug
Pióra papug można porównać do naskórka u człowieka. Tak jak naskórek staje się martwy i trzeba go usuwać, podobnie pióra papug ulegają zużyciu i jest to całkowicie normalne. Proces wymiany piór nazywa się pierzenie i dotyczy każdych ptaków. U papug do wymiany piór dochodzi średnio raz w roku. Odpowiedź na pytanie kiedy papugi się pierzą nie należy do najłatwiejszych ponieważ to zależy od wielu czynników. Jeśli papuga hodowana jest w domu proces ten następuje zazwyczaj w porze jesiennej. Dla procesu pierzenia papug nie bez znaczenia jest również rodzaj pokarmu, temperatura, światło oraz wilgotność. Najczęściej pierzenie rozpoczyna się od środkowych lotek pierwszorzędowych i drugorzędowych. W czasie tego procesu należy zapewnić papudze odpowiednie warunki. W tym czasie wzrasta zapotrzebowanie na składniki takie jak lizynę, cystynę, żelazo oraz wapń. Oczywiście papuga musi mieć również stałą możliwość kąpieli oraz nawodnienia. Zdrowy ptak powinien przechodzić proces pierzenia bez zmian w zachowaniu. Jeśli papuga w tym czasie jest wyraźnie osłabiona może to oznaczać, że jej organizm nie jest w stanie poradzić sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię. Aby pióra papugi służyły jej jak najlepiej poza dostępem do wody i odpowiedniego pokarmu powinna mieć również odpowiedniej wielkości klatkę. Nie należy również zapominać o regularnym wypuszczaniu papugi z klatki, aby miała możliwość użycia swoich skrzydeł w locie.
Kiedy należy zasięgnąć pomocy lekarza weterynarii
Poza procesem pierzenia czasami można zauważyć, iż papuga sama wyskubuje piórka. Jest to sygnał, którego nie należy bagatelizować ponieważ może świadczyć o obecności niechcianych i szkodliwych dla papug pasożytów. W przypadku niektórych pasożytów możliwe jest zobaczenie ich gołym okiem, jednak w większości przypadków konieczne jest zastosowanie diagnostyki mikroskopowej. W przypadku podejrzenia iż papuga może zmagać się z tego typu problemami niezbędna jest wizyta u specjalisty, czyli u zaufanego lekarza weterynarii. Bagatelizowanie tej sytuacji może przynieść negatywne skutki w postaci na przykład złego wyglądu piór, a nawet może to doprowadzić do utraty upierzenia.
Wypadania piór, albo problemy z prawidłowym przebiegiem wspomnianego wcześniej procesu pierzenia mogą świadczyć również o innych problemach. Może to być nieprawidłowa praca nerek, wątroby, zaburzenia w pracy tarczycy, nowotwory lub niewystarczająca ilość jodu.
Zakończenie
Gubienie piór jest więc u papug normalne tylko w przypadku, gdy przeżywają one proces pierzenia. Jeśli ptak zachowuję się inaczej niż dotychczas, jego pióra są zniekształcone albo czarne w okolicach końcówek powinno to wzbudzić zainteresowanie właściciela. Jeśli masz jakieś wątpliwości i martwisz się, że twoja papuga zmaga się z jakimś problemem koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Szybkie i odpowiednie zdiagnozowanie ewentualnego problemu zwiększa szansę na dobranie odpowiedniej metody pomocy papudze. Dzięki temu papuga ma większe szanse na wyleczenie i zachowanie pięknego upierzenia.