Jakie papugi można trzymać razem?

Papugi to wspaniałe zwierzęta, które potrafią dotrzymać towarzystwa nie gorzej niż psy, koty czy gryzonie. Są często wybieranymi zwierzętami w sklepach zoologicznych, w zasadzie częściej niż jaszczurki, żółwie, pająki czy węże. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nie wszystkie papugi mogą być trzymane razem. Istnieje mit tak zwanych “papużek nierozłączek”, który pokutuje tym, że większość osób myśli, że każda papuga powinna mieć liczne towarzystwo. Oczywiście w przypadku niektórych gatunków będzie to prawdą, jednak inne gatunki tych zwierząt preferują życie w pojedynkę, bez dzielenia swojej klatki z innym osobnikiem. Jak się w tym rozeznać i jakie papugi tak naprawdę można trzymać razem, a jakich nie? Sprawdźmy i przeanalizujmy potrzeby poszczególnych gatunków tych pięknych, ozdobnych ptaków.

Papuga falista

Znanym i popularnym gatunkiem papugi, jest papuga falista. Gatunek ten pochodzi z Australii i faktycznie źle znosi samotność. Papugi te na wolności żyją w dużych skupiskach i tworzą wieloletnie związki, co samo w sobie jest rzadkim zjawiskiem w świecie zwierząt. Taką papugę należy trzymać razem z innym osobnikiem, w przeciwnym razie zwierzę będzie odczuwało duży dyskomfort i może zacząć chorować. Co zrobić zatem, jeśli chcesz posiadać tylko jedną papugę falistą, czy jest to możliwe?

Jeśli zdecydujesz się na tylko jedną papugę falistą, wówczas musisz zdawać sobie sprawę z tego, co to tak naprawdę oznacza. Taki ptak jest jak wulkan energii, której nie będzie mieć jak wyładować w pojedynkę. W takim wypadku to Ty oraz członkowie Twojej rodziny musicie zapewnić papudze towarzystwo. W ten sposób papuga szybko się przywiąże do domowników i szybko z nimi oswoi. Jednak pamiętaj, że w takim wypadku, jeśli opuścicie dom na dłużej, ptak będzie w ogromnym dyskomforcie, cierpieniu i zagubieniu. Papuga żyjąca tylko z ludźmi będzie potrzebowała kontaktu, a więc zamiast stroszyć piórka drugiej papugi, będzie szukać tej formy kontaktu u człowieka. Oznacza to siadanie na ramieniu i podszczypywanie ludzkiego ucha, jest to forma ptasiej pieszczoty.

Papuga falista i inne gatunki ptaków

Papugę falistą można trzymać w jednej wolierze z innymi ptakami, jednak jest to bardzo istotne, aby te ptaki były mniejsze od papugi falistej. Przykładowo kanarki czy zeberki timorskie nie będą odpowiednie, ponieważ są zbyt dużych rozmiarów i może to prowadzić do agresji ze strony papugi falistej. Również papużki nierozłączki mogą wchodzić w konflikty z papugą falistą.

Zatem odpowiednimi gatunkami będą tak naprawdę przepiórki, które zajmą dół woliery i nie będą wchodzić w większą liczbę interakcji z papugą falistą. Zaleca się zbudowanie domku dla takich przepiórek, aby miały gdzie się schronić, jeśli papuga falista będzie dla nich zbyt natrętna lub żywiołowa. Najlepszym wyborem będą jednak gatunki pokrewne do papugi falistej, czyli nimfy i łąkówki. Są to trochę większe ptaki niż papuga falista, więc nie pozwolą sobie wejść im na głowę. Natomiast gromadzenie tego typu ptaków w jednej przestrzeni oznacza, że powinna to być duża przestrzeń, która zapewni im odpowiednio dużą ilość miejsca do latania i rozpostarcia skrzydeł. Innymi słowy, powinna to być większa woliera, a nie mała klatka w mieszkaniu.

Bez względu na to, jakie gatunki połączysz z papugą falistą, zawsze obserwuj zachowanie ptaków i interakcje zachodzące między nimi. Ważne jest, aby mieć pewność, że wszystkie ptaki czują się komfortowo i żaden z nich nie jest dyskryminowany przez grupę oraz czy jeden z osobników nie terroryzuje całej grupy. Jeśli tak się zdarzy, wówczas usuń ptaka z woliery i poszukaj dla niego nowego domu, lub umieść go w osobnej, mniejszej klatce.

Agresywne gatunki papug

Istnieją także papugi agresywne w swoim zachowaniu, które zdecydowanie nie powinny być trzymane razem z innymi ptakami, ponieważ może się to skończyć śmiercią dla ptaka, którego wprowadzamy do woliery, zamieszkałej przez agresywną papugę. Tego typu ptaki należy trzymać osobno, pojedynczo. Są to gatunki takie jak:

  • żako,
  • amazonki,
  • nierozłączki,
  • konury,
  • lorysy górskie,
  • kakadu,
  • barwinki,
  • mniejsze odmiany ary,
  • senegalki,
  • odmiany afrykańskie ognistobrzuche,
  • aleksandretty obrożne,
  • wróbliczki,
  • mnichy,
  • rudosterki.

Zatem jeśli marzy Ci się któraś z powyższych papug, wówczas zdecydowanie nie powinieneś mieszać i łączyć ptasich gatunków w jednej wolierze. Zwłaszcza samice papug stają się bardzo agresywne w czasie lęgowym innego gatunku. Dochodzi wtedy do ataków na gniazdo i niszczenia jaj innej samicy. Jak nie trudno się domyślić, taka sytuacja rodzi stres i napięcia w wolierze, co wpływa na kondycję psychiczną ptaków, co ostatecznie przerodzi się w problem zdrowotne lub zachowania autoagresywne (np. kiedy ptak samo sobie wyrywa pióra, aby rozładować stres i napięcie, z którym nie umie poradzić sobie w inny sposób).

Podsumowując, łączenie różnych gatunków papug wymaga eksperckiej wiedzy i odpowiednich warunków, tak aby taki czuły się komfortowo i bezpiecznie w swoim towarzystwie.