Jak przygotować się na spacer z psem?

Każdy opiekun regularnie wychodzi – a przynajmniej powinien to robić – na spacer z psem. Tego rodzaju przechadzki nie służą jednak jedynie temu, aby nasz pupil mógł zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Codzienne spacery są dla czworonogów okazją do pozytywnego zmęczenia się, poznania terenu, wzmocnienia naturalnej ciekawości. To najważniejsza forma aktywności i fizycznej, i psychicznej dla twojego psa, dlatego warto skupić się na tym, by czas ten spędzić w pozytywny i wydajny sposób. Jak powinien wyglądać modelowy długi spacer? Na co zwrócić szczególną uwagę?

1. Jak długi powinien być spacer z psem?

2. Jak znaleźć dobre miejsce do spacerów?

3. Jak urozmaicić spacer?

Aby spacer z psem rzeczywiście był efektywny, w trakcie spacerów skup się w pełni na potrzebach twojego pupila. Schowaj telefon i słuchawki, zaplanuj zabawy węchowe lub inne aktywności, a szybko zobaczysz, jak wiele z tak spędzonego czasu czerpią obie strony.

Jak długi powinien być spacer z psem?

Zacznijmy od ustalenia, jak często trzeba z psem wychodzić. To w dużej mierze kwestia indywidualna: wszystko zależy, czy w ciągu dnia pies przebywa w mieszkaniu, na mniejszej działce czy też porusza się po dużym terenie, jak dużą aktywność wykazuje w ciągu dnia i jaki ma temperament. Co do zasady jednak, minimum stanowią 2 – 3 spacery dziennie, z czego jeden powinien być dłuższy.

W czasie spaceru trzeba poświęcić czas na załatwienie potrzeb fizjologicznych, a także na wspólną zabawę lub inne ulubione aktywności pupila, na przykład węszenie czy kontakt z innymi psami. Warto także od czasu do czasu urozmaicić spacer, na przykład zmieniając codzienną trasę.

Jak znaleźć dobre miejsce do spacerów?

Skoro mowa o miejscu spacerów podkreślmy, że monotonia nie sprzyja twojemu pupilowi. Poszukaj nowych ścieżek, zakamarków, ciekawych sytuacji. Ważne, aby wybrana lokalizacja zapewniała bezpieczeństwo twojemu psu i odpowiadała jego potrzebom. Jeśli nie przeszkadza mu kontakt z innym psem, być może warto rozważyć specjalne place zabaw dla czworonogów, gdzie można skorzystać z szeregu atrakcji. Jeśli jednak psa stresuje takiego towarzystwo, skorzystaj z innych opcji. Pojedź za miasto czy nad wodę. Sprawdzaj różne opcje.

Jak urozmaicić spacer?

Aktywności, którymi wypełnisz wspólny spacer, są uzależnione od indywidualnych cech psa: jego wieku, preferencji, temperamentu, poziomu aktywności.

Szczenięta i młode psy preferują przeważnie nieskrępowane, samodzielne odkrywanie świata. To czas na węszenie, zabawy z innymi psami, obserwowanie otoczenia, ale także i na na naukę, choćby zachowania się w miejscach publicznych czy chodzenia na smyczy. Wraz z wiekiem możesz rozszerzać asortyment działań. Do wyboru masz zabawy piłeczką, aportowanie, pływanie, zabawy w tropy, frisbee.