Zachowanie papugi falistej

Ostatnimi czasy popularność na posiadanie w domu czegoś bardziej egzotycznego niż pies czy kot niebywale wzrosła. Ludzie kupują węże, jeże, pająki i wiele różnych zwierzaków. Jednak dobrze jest się zastanowić nad tym na co tak właściwie się piszemy – decydując się na takiego domowego przyjaciela. Może węże i pająki to już zbyt ekstremalna sprawa, ale może papuga? Popularność zyskuje głównie jeden jej gatunek, a mianowicie papużka falista. Ale jak taki ptak się zachowuje i na co warto zwrócić uwagę?

Kiedy decydujemy się na papugę należy przed takim zakupem dokonać jednak pewnej analizy za oraz przeciw. Dobrze jest zapoznać się z informacjami na jej temat. Przede wszystkim tym jak taki pupil się zachowuje jaki ma temperament i jak tak właściwie się z nim obchodzić. Najgorsze co można zrobić to po prostu wpaść na pomysł kupna papugi, tak jak każdego innego zwierzaka, a potem po prostu je kupić bez zdobycia chociaż podstawowej wiedzy jak z takim zwierzakiem się powinno obchodzić.

Ogólna charakterystyka papużki falistej

Mimo wszystko papużka falista jest niewielkim ptakiem, który jest nietrudny w utrzymaniu, ale mimo pięknemu, kolorowemu upierzeniu jest efektownym ptakiem.  Papuga falista, jest energiczna, może żyć nawet 13-14 lat. Ptak ten jest naprawdę niewielki, a swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wzorkowi na głowie.  Dzięki swojej niewielkiej cenie – nawet 20-30 złotych i bezproblemowej hodowli jest jednym z najbardziej popularnych gatunków w Polsce.

Na co należy uważać przy kupnie papugi?

Przede wszystkim bardzo ważne jest kupienie odpowiedniej, zdrowej papugi. Żeby to zrobić warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat różnych hodowli, z których mamy opcję kupić pisklaki. Pamiętajmy aby zdecydować się mimo wszystko od razu na parę. Papugi gorzej się rozwijają gdy są samotne. Warto zwrócić uwagę na wygląd pisklaków. Najważniejsze by wiedzieć, że upierzenie piskląt podczas dopuszczenia do sprzedaży.  Dobrze jest kupić papugę z pewnego źródła by nie wspierać hodowli, które nie powinny być wspierane w żaden sposób.

Jak zachowuje się papuga?

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę, że papużki faliste są niebywale ruchliwe i maja żywy temperament.  Są ciekawe, żywe, energiczne. Co za tym idzie warto zadbać o to by w klatce naszych papug znalazła się odpowiednia ilość zabawek, huśtawka i tak dalej. Co ważne, pozostawienie papugi bez opieki poza klatką, może mieć wiele nieprzyjemnych skutków. Papużki faliste lubią być w ruchu oraz ciągle się czymś zajmują. Jak łatwo się domyślić, jeśli nie zadbamy o jej zajęcie, nasz pupilek sam go sobie poszuka. Jeśli papuga poza klatką pozostanie bez nadzoru jest w stanie zrzucić niewielkie lekkie przedmioty oraz pozbawić liści wszystkie nasze rośliny doniczkowe. Chcąc tego uniknąć właśnie należy zadbać o jej zajęcie. Gdy pogoda dopisuje dobrze jest wystawić klatkę na balkon tudzież do ogrodu.  Należy jednak pamiętać, by nie wystawić papugi na przeciąg, oraz zakryć część klatki by pupil miał wydzieloną strefę cienia.  Papużki faliste są ciekawskie i bardzo towarzyskie, więc są idealnymi ptakami do domowej hodowli.

Jak widać nawet najmniejsze papużki mogą wyrządzić trochę szkód. Warto więc zanim podejmiemy decyzje o kupnie papugi zapoznać się z jej temperamentem i zachowaniem.  Hodowla nie jest trudna, ani też wymagająca, ale jednak nawet taka mała papuga jak każde inne zwierze domowe wymaga odpowiedniego przygotowania oraz podejścia.  Są to niebywale piękne i cudowne ptaki, ale jeśli wiemy, że nie damy rady zadbać o nie z odpowiednim zaangażowaniem i w odpowiedni sposób, może lepiej jest zdecydować się na inne zwierze. A jeśli lubimy ptaki to papuga falista będzie idealnym wyborem.