Jak wybrać papugę do domu? Podstawowe cechy papug
Aktualnie papugi są równie powszechnymi zwierzętami domowymi, jak psy czy koty. Jednak wzięcie na siebie takiej odpowiedzialności, jakim jest opieka nad ptakiem, wymaga dużej dozy cierpliwości. Mają zestaw charakterystycznych cech, które sprawiają, że to wymagające zwierzęta. Ich poznanie może pomóc w wyborze odpowiedniej papugi, jaką przygarniemy do naszego domu.
Podstawowe cechy papug
Jedną z kwestii, którą koniecznie należy przemyśleć, jest rozmiar ptaka. W zależności od gatunku mogą one być malutkie (np. papużka nierozłączka, która ma najwyżej 18 cm długości) albo osiągać wielkość ok. jednego metra (tak jak popularne ary). Tym będziesz się kierować podczas kupowania klatki, a ona musi być dopasowana do tych rozmiarów. Jeśli w mieszkaniu brakuje na nią miejsca, lepiej wybrać mniejszego ptaka.
Inteligencja papug to jedna z cech, którą możemy już nazwać charakterystyczną. Głównie ze względu na zdolność mówienia, a właściwie powtarzania usłyszanych słów. To mocno wyróżnia papugi spośród innych zwierząt. Za najzdolniejszy gatunek uchodzą papugi żako. Warto je rozważyć przy kupnie, jeśli mamy pewność, że będziemy poświęcać im dużo czasu na trenowanie i rozwijanie umiejętności mowy.
Niektóre z gatunków potrafią być niesamowicie żywiołowe i temperamentne. Przykładem mogą być kakadu. Ich spontaniczność potrafi zaskoczyć, nawet jeśli są już dorosłe i oswojone. Śmiało wyrażają emocje i charakteryzują się otwartością na innych. Lgną do ludzi i poszukują kontaktu.
Natomiast jeśli zależy nam na większej łagodności, lepiej się przyjrzeć np. pionom niebieskogłowym. Uchodzą za spokojniejsze i miłe, jeśli możemy przypisać te cechy papudze. Co ważne, nie potrzebują ciągłego towarzystwa, a jest to często czynnik decydujący w przypadku kupna.
Odpowiadając na pytanie, która z papug ma predyspozycje do szybkiego zaaklimatyzowania się w nowych warunkach, możemy wymienić m.in. papużkę falistą. Ma pozytywne podejście do otoczenia i nowe środowisko nie sprawia jej większych problemów. Jest jednak mocno ruchliwa. Należy jej umożliwić prowadzenie aktywnego trybu życia poprzez wypuszczanie z klatki i pamiętać przy tym o zapobieganiu zagrożeniom, takim jak otwarte okna czy ostre przedmioty w pomieszczeniu.
Charakter papug
Oto zestaw uniwersalnych cech, które często możemy zauważyć u tych ptaków. Niezależnie od gatunku, każdy z papuzich ptaków będzie je posiadał, w mniejszym lub większym stopniu.
Upartość
Niektórzy uważają tę cechę za zaletę, inni za wadę. To nie zmienia jednak faktu, ze ciężko jest zmusić papugę do zrobienia czegoś, na co po prostu nie ma ochoty lub czego nie lubi. Nie warto tego robić, bo ptak odwdzięczy nam się nieprzychylnym nastawieniem.
Płochliwość
To ptaki płochliwe, szczególnie w nowym terenie. Po przyjeździe do nowego domu potrzebują co najmniej kilku dni, by się zaaklimatyzować. Kto próbował oswoić papugę, ten wie, jaka to sztuka przekonać do siebie ptaka.
Towarzyskość
Niezależnie od gatunku, każda papuga potrzebuje kontaktu. Człowiek lub inna istota żywa, np. w postaci drugiego, papuziego kompana w klatce, może jej to zapewnić.
Hałaśliwość
Wynika to z umiejętności powtarzania dźwięków, jakie są w stanie usłyszeć w swoim otoczeniu. Naśladują nie tylko usłyszane słowa, ale także dźwięki syreny czy szczekanie psa.
Powyższe cechy nakreślają potencjalny charakter danego ptaka. Są to sprawy do przemyślenia jeszcze przed kupnem zwierzęcia, bo dobrze jest dopasować jego charakter do naszego trybu życia. W przeciwnym razie możemy go skrzywdzić i zamiast cieszącego pupila, zapewnimy sobie frustrujące zajęcie i zrazimy się do papug.