Czym jest babeszjoza u psa?
Babeszjoza to niezwykle groźna choroba odkleszczowa. To także choroba podstępna, gdyż początkowo nie daje wyraźnych objawów, które mogłyby zaniepokoić opiekuna i skłonić go do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Czym jest piroplazmoza? Jakie są jej symptomy? Czy można jej zapobiec? Poznaj fakty, by móc jeszcze lepiej chronić swojego pupila!
Czym jest babeszjoza?
Babeszjoza, rzadziej nazywana piroplazmozą lub babezjozą, to groźna choroba pasożytnicza, na którą narażone są psy, inne zwierzęta i ludzie. Wywołują ją pierwotniaki Babesia, które przenoszone są głównie przez kleszcze z gatunku Dermacentor reticulatus, czyli powszechnie występujące na terenie Polski kleszcze łąkowe. W trakcie żerowania na żywicielu kleszcz uwalnia do jego krwi wymienione wyżej pierwotniaki. Te z kolei atakują erytrocyty (czerwone krwinki), namnażając się w nich, prowadząc do ich rozpadu i wywołując tym samym anemię. Choroba ta może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów, w tym nerek, wątroby i trzustki.
Jakie są objawy babeszjozy?
W początkowej fazie rozwoju, nawet przez kilka tygodni, choroba może nie dawać oznak. Następnie mogą pojawić się takie symptomy jak m.in. gorsze samopoczucie, brak pragnienia i apetytu, niechęć do zabawy i aktywności fizycznej. W zaawansowanym stadium często występują: brunatne zabarwienie moczu, biegunka, wymioty, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, utrudnione oddychanie. Co istotne, u psów nie występuje charakterystyczny rumień, jaki można zaobserwować po ugryzieniu człowieka przez zakażonego kleszcza. U niektórych psów choroba potrafi rozwinąć się bardzo szybko.
Jak leczyć chorobę odkleszczową?
Babeszjoza to choroba zagrażająca zdrowiu i życiu psa, dlatego jej leczenie powinno być podjęte jak najszybciej. Polega ono przede wszystkim na podawaniu środków pierwotniakobójczych. Ponadto, w zależności od stanu czworonożnego pacjenta, lekarz może włączyć leczenie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybiotykoterapię. W ciężkich przypadkach babeszjozy niewykluczona jest transfuzja krwi.
Pamiętaj! Zatroszcz się o układ odpornościowy swojego pupila, bowiem im sprawniej będzie działał, tym większa szansa na uniknięcie komplikacji i całkowite wyzdrowienie. Zadbaj o zbilansowaną dietę. Podawaj wyłącznie najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe lub karmy specjalistyczne SPECIFIC™. W okresach chorobowych dobrym wyborem mogą być wysokoenergetyczne, lekkostrawne, bogate w składniki karmy ratunkowe jak SPECIFIC™ Intensive Support. Nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej pozwalającej zachować prawidłową masę ciała oraz o aktywności umysłowej, która jest świetnym sposobem na walkę ze stresem.
Czy można zapobiec babeszjozie?
Jak dotąd nie wynaleziono skutecznej szczepionki przeciw piroplazmozie, ale podejmując kilka prostych działań, można w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby. Podstawa to oczywiście ochrona przeciwkleszczowa. Wybierz najlepszej jakości obrożę, krople lub tabletki z substancjami czynnymi nowej generacji. Równie istotna jest systematyczna kontrola skóry psa – najlepiej po każdym spacerze! Jak pokazują badania, do zakażenia babeszjozą dochodzi zdogazwyczaj dopiero w drugiej dobie żerowania zarażonego kleszcza. Jeśli zostanie on usunięty odpowiednio wcześniej, istnieje duże prawdopodobieństwo uniknięcia choroby.
Wiedza o zagrożeniach, jakie czyhają na czworonożnego przyjaciela, pozwala lepiej przygotować się do walki z nimi i zapobiegać wynikającym z nich konsekwencjom. Bądź w pełni świadomym opiekunem i zatroszcz się o swojego pupila!