Karma dla psów – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Każdy właściciel czworonoga bierze na siebie dużą odpowiedzialność. Sprostanie jej, bywa ogromnym wzywaniem, szczególnie, jeśli chodzi o odpowiedzialne i zbilansowane żywienie psa. Jaka powinna być karma dla psów, byśmy mogli mieć pewność, że odpowiednio zadbaliśmy o naszego pupila? O czym warto pamiętać podczas zakupu?

1. Karma dla psów – o czym warto pamiętać na początek?

2. Rodzaje karm dla psów

3. Skład karmy – jakość jest najważniejsza

By nasz pies był wesoły, pełen energii, piękny, a przede wszystkim zdrowy, potrzebuje odpowiedniej karmy, która zapewni mu właściwe składniki odżywcze. Trzeba przyznać, że wybór jest naprawdę duży, ale wbrew pozorom to wcale nie ułatwia podjęcia decyzji i znalezienia właściwej karmy. Gdy sklepowe półki uginają się pod ciężarem rozmaitych karm dla psów, skąd wiedzieć, którą z nich wybrać?

1. Karma dla psów – o czym warto pamiętać na początek?

Jeśli jesteś początkującym właścicielem psa lub dopiero masz zamiar nim zostać, wybór właściwej karmy z pewnością może się okazać sporym wyzwaniem. W końcu zależy Ci na tym, by Twój pies otrzymał wszystko, co najlepsze. Poświęć chwilę, by przejrzeć karny od poszczególnych producentów i dokonaj właściwego wyboru. W ten sposób unikniesz problemów z nietolerancją pokarmową, zaburzeniami trawienia i alergiami, a pies będzie się dobrze czuł.

By wybrać najlepszą karmę, przede wszystkim zdefiniuj potrzeby swojego psa. Producenci zwyczajowo dzielą karmy ze względu na wiek – wyróżniamy pokarm dla szczeniąt, psów dorosłych i psich seniorów. Możemy również wyróżnić podział ze względu na wielkość psa (psy miniaturowe, ras średnich, dużych i olbrzymich). Jednak na tym nie koniec. Producenci przewidzieli również inny podział: dla czworonogów aktywnych, otyłych lub niejadków.

Ogromny wybór karm znajdziesz tutaj: https://zooarena.pl/. Pamiętajmy, że nie istnieje uniwersalny produkt, odpowiedni dla każdego czworonoga.

2. Rodzaje karm dla psów

Oczywiście możemy wskazać także inny, dobrze znany podział: na karmę suchą i mokrą.

Suchą karmę warto kupować dlatego, że jest lekkostrawna i korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Dodatkowo ogranicza problemy stomatologiczne u psów. Sucha karma dla psa ma także inną zaletę – stosunkowo łatwo ją przechowywać i zachować świeżość na dłużej.

Karma mokra natomiast posiada natomiast wysoką zawartość wody oraz różne proporcje podstawowych składników. Psy chętnie zjadają mokre karmy, ponieważ swoim składem najbardziej przypominają im naturalne zdobycze mięsożerców. Mokra karma dla psa zaspokaja dużą część zapotrzebowania na wodę. Sprawdzi się w przypadku psów ze skłonnością do nadwagi i otyłości, ponieważ ma niższą gęstość kaloryczną. Dodatkowo jest odpowiednia dla czworonoga, który ma problemy z uzębieniem i gryzieniem.

Właściwą karmę dla psa znajdziesz tutaj: https://zooarena.pl/76-karma.

3. Skład karmy – jakość jest najważniejsza

Jedną z kluczowych kwestii, niezależnie od rodzaju karmy, jest jej jakość, a więc skład pożywienia. Zanim kupisz karmę, koniecznie przeczytaj, co znajduje się na jej etykiecie. Pamiętaj, że producenci stosują różne triki. Im bardziej ogólna i niekonkretna jest informacja o składzie, tym większa szansa na to, że producent nie bardzo ma się czym pochwalić.

Najważniejsze w karmie dla psa jest mięso, dlatego warto znaleźć suche karmy wyprodukowane z wykorzystaniem dużej ilości świeżego mięsa. W ten sposób zapewnisz psu pokarm bogaty w składniki odżywcze, a przede wszystkim taki, którym będzie zajadał się z przyjemnością.