Jak powstaje miód?

Pszczoły zbierają nektar z kwiatów. Nektar to słodki płyn, który przyciąga pszczoły do kwiatu. Pszczoły wspinają się na kwiatek lub do niego, wysysają nektar słomianymi ustami i zbierają go w małym worku zwanym plonem. Zbierają również pyłek na nogach. Przemieszczając się z kwiatka na kwiatek, zostawiają trochę tego pyłku na każdym nowym kwiatku, który odwiedzają. Nazywa się to zapylaniem i tak rozmnażają się kwiaty. Oto instrukcje krok po kroku, których przedstawiają jak pszczoły robią miód.

Miód zaczyna się jako nektar

Ten słodki płyn jest wytwarzany przez kwiaty, aby zachęcić owady zapylające do odwiedzenia. Nektar składa się w 70-80% z wody z mieszanką trzech różnych cukrów: sacharozy, glukozy i fruktozy oraz niektórych substancji zapachowych, które pomagają przyciągnąć pszczoły do ​​kwiatów.

Picie i przechowywanie nektaru

Pszczoły miodne wysysają nektar przez wydrążoną trąbkę (język podobny do słomy) i przechowują go w pierwszej komorze żołądka, zwanej prowokacją. Enzym zwany inwertazą rozkłada sacharozę na prostsze cząsteczki glukozy i fruktozy. Inne enzymy podnoszą kwasowość nektaru, co pomaga zabijać bakterie.

Powrót do ula

Pszczoły mogą nosić do połowy swojej masy ciała i mają jeden z najwyższych współczynników mocy wyjściowej w królestwie zwierząt. To pozwala im żerować do 5 km od ula, ale w tej odległości większość ładunku nektaru jest wykorzystywana do lotu do domu.

W ulu

W ulu pszczoły zbieracze zwracają nektar. Następnie przechodzi przez pszczoły robotnice metodą usta-usta, aby obniżyć poziom wody. Gdy zawartość wody spadnie do 18 procent, pleśń i bakterie nie mogą się rozwijać, a nektar staje się miodem, który robotnice wpychają do komór woskowych.

 Korzystanie z miodu

Wiosną i wczesnym latem kolonia pszczół wykorzystuje cały swój miód do karmienia larw, zwiększając swoją siłę roboczą do szczytu letniego, który wynosi 50 000 pszczół. Robotnicy ci spędzają od dwóch do trzech tygodni na szaleńczym zbieraniu nektaru na zimę. Całe życie zajmuje 12 pszczół, aby zrobić łyżeczkę miodu.