Papugi faliste – co mogą jeść, czyli odżywianie papugi falistej.

Papużki faliste to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków, które hodujemy w naszych domach. Przyciągają one naszą uwagę głównie swoim wyjątkowym upierzeniem oraz przyjaznym usposobieniem. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup papugi falistej musimy dowiedzieć się więcej na temat jej prawidłowego odżywiania. Bardzo ważnym aspektem związanym ze zdrowiem i samopoczuciem naszej papugi jest bowiem żywność, którą jej podamy. Dziś podpowiemy wam co sprawdzi się w diecie waszego ptaka.

Podstawowa dieta papugi falistej

Podstawową dietą papug falistych są ziarna. W sklepach dostępne są mieszanki składające się z mozgi kanaryjskiej, łuskanego owsu, konopi, nasion lnu oraz traw, jednak ich głównym składnikiem jest proso. Mieszanki te są dobrym rozwiązaniem dla ptaków, ponieważ dostarczają im one różnego rodzaju ziaren, dzięki temu ich dieta nie jest monotonna i pozwala im zaspokoić potrzeby na wszystkie składniki odżywcze. Warto obserwować swojego ptaka w trakcie jedzenia, ponieważ możemy zaobserwować fakt, iż wyrzuca on konkretne nasiona – może wiązać się to z jego upodobaniami smakowymi. Obserwacja taka może być dla nas sugestią do zmiany podawanej karmy.

Dodatki do podstawowej diety papużek

Oprócz standardowych nasion zawartych w mieszankach możemy wzbogacić dietę naszych podopiecznych o inne wartościowe składniki. Aby lepiej zadbać o samopoczucie naszych papużek możemy podawać im zieleninę taką jak liście mleczu, gałązki wierzby lub brzozy, pędy agrestu, ale także warzywa między innymi brokuł, rzodkiewki, cykorię, brukselkę oraz kapustę. Jest to żywność, którą papugi bardzo lubią – wiąże się ona ze środowiskiem, w którym papugi te żyją naturalnie. Możemy podać naszym ptakom również owoce, warzywa takie jak marchewki oraz kiełki. Będą one świetnym źródłem witamin i składników odżywczych, które pomogą zadbać o zdrowie twoich zwierząt.

Co możemy podawać papugom okresowo?

Istnieje kilka grup produktów, które możemy podawać naszym papugom maksimum raz w tygodni. Do produktów tych należą jajko gotowane na twardo, chudy biały twaróg, natkę pietruszki i selera oraz gotowany ryż bez soli. Dzięki nim możemy zadbać o prawidłowy rozwój naszej papugi, jak już wcześniej wspominaliśmy nie powinniśmy nadużywać tych produktów w ich diecie.

Dieta to nie tylko standardowa żywność

Warto przypomnieć o kilku elementach, które odgrywają bardzo ważną rolę w żywieniu papug. Papugi faliste jak większość organizmów żywych potrzebują w swojej diecie odpowiedniej ilości wody. Powinna być to woda przegotowana i wystudzona. Co kilka dni możemy podawać im również herbaty owocowe oraz rumianek. Wielu hodowców zwraca także uwagę na istotę podawania papugom wapna, który pozwala uzupełnić niedobory tego składnika związane z dietą, a także piasku, który ułatwia naszym ptakom proces trawienia.

Czego nie podawać naszym papugom?

Na pewno wszyscy jesteśmy świadomi tego, że nasze papugi nie mogą spożywać pokarmu typowo przeznaczonego dla człowieka. Nie mogą one jeść słodyczy oraz czekolady, a także napojów gazowanych. Jednak powinniśmy zwrócić również uwagę na jakość podawanych papugom warzyw i nasion. Warzywa powinny pochodzić z ekologicznych hodowli – środki chemiczne wykorzystywane w uprawie roślin mają bowiem bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia naszych papug. Pamiętajmy również o dokładnym umyciu warzyw i roślin podawanych naszym ptakom. Dzięki temu unikniemy różnego typu problemów zdrowotnych związanych z jedzeniem zabrudzonych pokarmów.