Jak rozpoznać płeć u papug ?

Papugi w naszym domu

Różne gatunki papug, w tym najpopularniejsze papużki faliste, są od dziesięcioleci chętnie hodowane w domach. Ich barwne upierzenie i żywy temperament, umiejętność nawiązywania kontaktu z człowiekiem sprawiają, że są dla nas miłymi kompanami. Warto jednak poznać lepiej ich zwyczaje, upodobania i potrzeby, aby zapewnić optymalne warunki do rozwoju. Warto zwrócić uwagę na to, jak ptaki żyją w warunkach naturalnych. Nie uda się nam oczywiście podobnych warunków stworzyć w domowej klatce czy nawet wolierze, ale pewne kwestie są niezaprzeczalnie istotne, aby życie naszych pierzastych podopiecznych było szczęśliwe.

Często słyszymy określenie „papużki – nierozłączki” na podkreślenie faktu, iż kolorowe papugi faliste łączą się ze sobą w pary na całe życie. Dlatego też właśnie w domach powinniśmy trzymać po dwa osobniki tego gatunku – samca i samiczkę. Akurat u tego gatunku ptaków dymorfizm płciowy jest dość wyraźnie zaznaczony i rzucający się w oczy. Nie chodzi tu o wielkość ptaka czy kolor jego piór, a o barwę woskówki. Jest to zgrubienie na dziobie papużki. U samców woskówka ma barwę intensywnie niebieską i jest zupełnie gładka, natomiast u samiczek kolor się zmienia – od białego poprzez beż do ciemnego brązu. Gdy stanie się bardzo ciemna zacznie się marszczyć i wkrótce naskórek odpadnie, ukazując pod spodem na powrót jasną i gładką warstwę.
Innym gatunkiem, u którego dość łatwo możemy zaobserwować różnice w wyglądzie w zależności od płci osobnika, jest nimfa. U samiczki tułów jest bardziej zaokrąglony, policzki są blade a charakterystyczny czubek na głowie dużo mniejszy niż u samca. Także dźwięki wydawane przez nią są inne – krótkie i piskliwe, podczas gdy samczyk potrafi melodyjnie śpiewać. Jego upierzenie jest bardziej jaskrawe a czubek na głowie pięknie układa się w kształt wachlarza.
Nie u wszystkich gatunków jednak rozróżnienie płci jest tak nieskomplikowane. U większości spośród ponad 330 gatunków papug dymorfizm płciowy nie jest w ogóle zaznaczony i hodowcy nieraz latami oczekują na potomstwo swych podopiecznych nie wiedząc, jakiej płci są posiadane ptaki. „Zgadywanie” na podstawie wielkości ptaka, koloru upierzenia czy też temperamentu przeważnie nie przynosi spodziewanych rezultatów. Jeśli zależy nam na stuprocentowej pewności – sięgnąć powinniśmy po zdobycze współczesnej medycyny, a mianowicie po badania endoskopowe lub genetyczne, które dadzą nam pożądaną odpowiedź.

Badanie genetyczne

Chcąc poznać płeć naszego ptaka możemy pokusić się o wykonanie badania genetycznego. Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla właścicieli pojedynczych papug jak również dla hodowców, którzy myślą o planach dalszego rozrodu papug. Płeć możemy wtedy poznać już u nowonarodzonych piskląt. Niestety, ta metoda nie jest idealna, gdyż stwarza możliwość manipulacji wynikami a także nie daje nam żadnych informacji o zdrowiu zwierzęcia.

Badanie endoskopowe

Współczesna medycyna podsuwa wiele rozwiązań także w dziedzinie weterynarii. Możliwe są obecnie dokładne badania, dzięki którym poznamy nie tylko płeć naszego pupila, ale również określimy jego kondycję i ogólny stan zdrowia. Mowa tu o badaniach endoskopowych, pozwalających drobiazgowo przebadać narządy wewnętrzne ptaka, w tym właśnie jego organy rozrodcze. Warto zastanowić się nad tym, by przynajmniej raz w życiu wykonać u naszej papugi takie badanie, ponieważ kompleksowo poznamy wtedy stan zdrowia. Dzięki tej metodzie możemy zapobiegać wielu chorobom, jak również wdrożyć leczenie na bardzo wczesnym etapie. Badanie takie pozwoli dowiedzieć się, czy nasz ptak nie cierpi przypadkiem na grzybicę, zapalnie worków powietrznych lub tchawicy, stłuszczenie wątroby albo czy nie ma złej przemiany materii.