Rozmnażanie papug falistych

Posiadasz papugi faliste i chciałbyś zająć się ich rozmnażaniem? Aby poprawnie doprowadzić do rozrodu papug falistych należy spełnić kilka warunków, które pozwolą wykonać cały proces bezpiecznie dla papug oraz ich jaj.

Wymagania papug falistych przed rozmnażaniem

Papużki faliste nie posiadają z góry określonego okresu rozrodczego, więc mogą one gniazdować w każdym czasie w roku. Zanim rozpoczniemy rozmnażanie papug należy pamiętać, aby upewnić się, że papużki są zdrowe oraz mają co najmniej rok życia. Dodatkowo należy pamiętać, że krzyżować możemy wyłącznie ptaki niespokrewnione. Nie powinniśmy planować więcej niż trzech lęgów rocznie, gdyż staje się to niebezpieczne dla papużek.

Rozpoczęcie pracy nad rozmnażaniem papug falistych

Na początku można stymulować papugi do odbycia lęgu poprzez odpowiednią dietę zawierającą mieszankę jajeczną, gdyż żółtko pobudza samicę do składania jaj. W tym okresie należy pamiętać, aby dostarczać papudze odpowiednią ilość wapnia. Mieszankę jajeczną stosujemy do momentu złożenia i wysiadywania pierwszego jaja, następnie należy ją usunąć z diety. Wprowadzamy ją ponownie po wykluciu się pierwszego pisklęcia. Na początku małą ilość, około 1/4 jajka dziennie, po tygodniu możemy zwiększyć tę ilość do połowy jajka, a po około 12 dniach do całego jaja. Możemy także dodać makaron, ryż, kaszkę kukurydzianą i twaróg, aby odpowiednio urozmaicić dietę naszej papużki falistej.

Przygotowanie klatki do okresu lęgowego

Ptaki w okresie rozrodu wymagają wyposażenia klatki w budkę lęgową, najlepiej w wymiarach około 15 cm na 15 cm na 20 cm odpowiednio w pionie i poziomie z otworem o średnicy minimum 5 cm. Należy pamiętać o konieczności posiadania w budce profilowanego dna tak, aby nie pozwalało na turlanie się ptasich jaj. Na dnie należy umieścić około 2 cm trocin. Samica składa średnio 5-6 jaj, każde co około dwa dni. Pierwsze jajo składane jest średnio 8 dni od pierwszej kopulacji, a całość wysiadywania trwa około 18 dni wielokrotnie obracając jaja. W trakcie wysiadywania jaj samica samicy wytwarza się specjalny, mocno ukrwiony fragment brzusznej części całkowicie pozbawiony piór, który zapewni odpowiednią temperaturę do rozwoju przyszłych piskląt. Jest to całkowicie naturalne. Należy pamiętać, że samica sama rozbije lub wyrzuci jaja niezalężone.

Wyklucie się piskląt

Pisklęta wykluwają się całkowicie nagie i ślepe, a w pierwszych dniach ich mama karmi je wydzieliną wytworzoną przez jej żołądek, która posiada odpowiednie składniki odżywcze wymagane do przeżycia piskląt. Po upływie 8 dni należy dokładnie posprzątać budkę lęgową oraz regularnie powtarzać sprzątanie co kilka dni. Pisklęta pozostają w budce do miesiąca, a po jej opuszczeniu przez kolejne dwa tygodnie dokarmiają je rodzice, gdzie głównie zadanie to przypada samcowi. Warto wspomóc proces usamodzielniania piskląt poprzez podawanie startych warzyw oraz owoców. Pisklęta, które samodzielnie jedzą, powinny zostać oddzielone od rodziców, a samicę przygotować do kolejnego lęgu. W przypadku, gdy nie chcemy doprowadzać do kolejnego lęgu papużek, należy wyciągnąć z klatki budkę lęgową, a także ograniczyć dietę zaprzestając stymulacji składania jaj.

Podsumowanie

Rozmnażanie papużek falistych nie jest trudne, jednak należy pamiętać, że jest to bardzo odpowiedzialne zadanie wymagające ciągłego doglądania papużek oraz dopasowywania diety pod ich kątem. Dodatkowym problemem może okazać się miejsce, jakie należy przeznaczyć na klatki z nowymi papużkami.