Ile kosztują papugi?

Papugi to niebywale urocze jak i piękne zwierzęta. Niektóre z ich gatunków potrafią szybko łapać nasze słowa – w szczególności przekleństwa. Zapewne jest to spowodowane ich ładunkiem emocjonalnym. Ale czy zastanawialiście się kiedyś ile kosztuje taki pupil? Fakt, są to zwierzęta niebywale atrakcyjne, ale nie należy zapominać, że nie są to zabawki i warto przemyśleć taki zakup bardzo dokładnie.

Kiedy myślimy o cenie papugi większość nas ma na myśli tylko i wyłącznie cenę jej kupna. Warto jednak nadmienić, że koszt papugi to nie tylko cena jej zakupu, ale również jej utrzymania oraz kilku ważnych rzeczy bez których hodowanie takiego zwierzaka jest niemal niemożliwe.  Jak wiadomo, utrzymanie takiego domowego przyjaciela nie jest rzeczą najtańszą, o czym będzie też mowa później. Warto jednak dobrze przemyśleć swoją decyzję, bo papugi nie są najłatwiejszymi zwierzątkami w utrzymaniu hodowli.

Ceny papug są naprawdę dużym przedziałem.  Ich cena zależy przede wszystkim od gatunku, papugę można kupić od kilkuset złotych, nawet do kilku tysięcy. Oczywiście tak jak we wszystkim są wyjątki.
Warto jest najpierw przyjrzeć się gatunkom tych ptaków.  Oczywiście kiedy myślimy o papugach, na myśl przychodzą nam ptaki, które chłoną nasze słowa jak gąbki. Takie zwierzaki oczywiście będą kosztować więcej.

Najpopularniejsze rodzaje papug i ich ceny

  • papużka falista – koszt to około 25 zł za sztukę
  • Nimfa – koszt za sztukę od około 70 zł
  • Alexandrette – tu już koszt za sztukę zaczyna się od 300 zł w górę
  • papużka nierozłączka – koszt waha się od 50 do 70 zł
  • Żako – to koszt nawet 1000 – 2000 tysięcy
  • Amazonka – 4000 tysiące złotych
  • Ara – tu już ceny zaczynają się mniej więcej od kwoty 9000 tysięcy złotych

Warto zwrócić również uwagę podczas obliczania kosztów takiego zwierzaka na fakt, że papugi nie mogą być hodowane pojedynczo. Najlepiej będzie, jeśli już zdecydujemy się na parę. Jak wiadomo, koszty są wtedy podwojone.

Koszty utrzymania papugi

Kiedy mowa jest o kosztach papugi, trzeba uwzględnić nie tylko jej zakup, ale również cenę klatki, karmy i wielu innych rzeczy jakich te ptaki potrzebują u nas w domu.

Rzeczy potrzebne do hodowli papug

  • karma  – jeśli mowa o karmach, ceny wahają się w przedziałach nawet od 20 złotych do 100. Tutaj najlepiej kierować się preferencjami danego gatunku
  • klatka –  przy wyborze klatki, należy się kierować rodzajem papug jakie chcemy posiadać w domu. Ich rozmiarem oraz tym ile miejsca potrzebują. Używane klatki niewielkich rozmiarów można kupić już za 200 złotych, natomiast górna granica sięgać może nawet kilku tysięcy złotych.
  • zabawki – tutaj nie da się podać konkretnej kwoty, zabawki można dostać od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Zależy od rodzaju owej zabawki.

Bardzo ważne jest by pamiętać, że papuga jak każde inne zwierze domowe potrzebuje naszej uwagi i poświęconego czasu. Warto więc jest się zastanowić czy możemy jej taki czas zapewnić. Niech nas więc nie zmyli fakt, że jeśli zakupimy dwie papugi to nie będą one potrzebowały naszej uwagi.

Jeśli liczymy również koszty  warto zwrócić uwagę na wizyty u weterynarza oraz ewentualne leki, których mogłyby nasze pupile potrzebować.

Papugi uwielbiają również świeże warzywa oraz owoce. Od czasu do czasu taka przekąska nie zaszkodzi naszym zwierzakom, a nawet sprawi im przyjemność.

Jak widać koszty posiadania takiego domowego zwierzaka mogą być różne. Przedział cenowy jest ogromny i wszystko zależy od gatunku owej papugi i tego jakiej jakości rzeczy postanowimy jej zafundować.