Wybór papugi – nimfa czy falista?

Życie papug

Opieka nad zwierzęciem wymaga odpowiedniej wiedzy, dlatego decydując się na kupno warto zapoznać się chociaż z podstawowymi informacjami dotyczących danego gatunku. Papugi należą do dość gadatliwych ptaków, dlatego podejmując się opieki nad taki zwierzęciem musimy mieć świadomość, że wprowadzamy do swojego domu nie tylko pięknie upierzony gatunek, ale również bogatą i charakterną osobowość. Papugi należą do ptaków, które bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Są towarzyskie, domagają się wiele uwagi i oczekują poświęcenia czasu. Decydując się na zakup często miewamy wątpliwości co do wyboru gatunku. W artykule przedstawię podstawowe różnice cech, upodobań, a także potrzeb pomiędzy papugą nimfą, a falistą.

Papuga Nimfa

Papuga nimfa należy do jednych z najpopularniejszych gatunków ptaków hodowanych w domach. Piękna, kolorowa, charakteryzująca się pomarańczowymi plamami na policzkach będzie idealnym towarzyszem dla osoby, która lubi czuć się potrzebna. Szybko nawiązuje przyjacielską więź z człowiekiem, pomimo tego, że najlepiej dogadałaby się z inną nimfą. Jest to duży gatunek, osiągający długość nawet ok. 28-31 cm. Potrzebuje dużo zainteresowania, troski i czasu, a także obecności właściciela. Kiedy robi się dość głośna, oznacza to, że upomina się o uwagę. Jeśli nimfa poczuje się zbyt samotna może wówczas zmienić swoje zachowanie. Samiec stanie się bardziej agresywny, a samiczka smutna. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia ptaka, ogromną rolę odgrywa pożywienie. Wybierajmy sprawdzony pokarm dedykowany papugom, najlepiej kupiony w sprawdzonym i rekomendowanym sklepie zoologicznym. Papudze mogą zaszkodzić pestki słonecznika i dyni, dlatego zwracajmy szczególną uwagę na skład podawanych produktów. Unikajmy także pieczywa, chrupek czy paluszków. W niewielkich ilościach możemy podawać warzywa, a także twaróg. Pamiętajmy jednak, że sól bywa zabójcza dla ptaków. Nimfy żywią się również piaskiem, który odgrywa ważną rolę w procesie trawienia. Odpowiednio przygotowany, z zawartością suszonych warzyw czy też owoców również kupimy w sklepie zoologicznym. Papugi nie powinny cały czas siedzieć zamknięte w klatce, potrzebują ruchu, którego codziennie powinny zażyć. Dobierając klatkę, pamiętajmy nie tylko o odpowiednim rozmiarze, ale również wyposażeniu takich jak: pojemnik na karmę, wodę, ale też do kąpieli. Ptaki samodzielnie dbają o swoją higienę. Nimfy można nauczyć kilku drobnych sztuczek, słów czy melodii. Samce potrafią pięknie śpiewać, już od najmłodszych lat. Dobrze pielęgnowany gatunek może dożyć na 13-14 lat, są wyjątki, które żyją dłużej.

Papuga Falista

Znacznie bardziej efektowne wrażenie wzbudza papuga falista, która jest najmniejszym przedstawicielem rodziny papug. Jej długość wynosi 20cm, a upierzenie przybiera różne kolory – od zielonego po kolor niebieski, żółty czy tęczowy. Gatunek ten jest pełen energii i nie sprawia zbyt wygórowanych oczekiwań w kwestii utrzymania. Potrzebuje zaledwie kilku dni, żeby zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Mają niezwykle przyjazny charakter i najlepiej czują się w obecności innych osobników swojego gatunku. Papugi źle znoszą nudę, dlatego nie powinny zbyt długo przebywać w klatce. Warto zainwestować w różnego typu drabinki, huśtawki czy też inne zabawki, które urozmaicą im czas bez opiekuna. Ważna jest również odpowiednia dieta, w postaci zbilansowanych mieszanek ziaren (kanar, proso, owies). Podobnie jak u Nimf możemy wzbogacić pokarmy o warzywa, owoce. Istotną rolę w ich życiu odgrywa wapno, dlatego wyposażając klatkę, nie zapomnijmy o kupnie kostki wapiennej, która zadba o dobry stan dziobów ptaków.

Podsumowując, papugi są idealnymi towarzyszami, a także świetnymi kompanami do zabaw. Do największych zalet z pewnością należy nie tylko piękny wygląd, ale też umiejętność naśladowania różnych dźwięków. Decydując się na zakup, pamiętajmy jednak, że ptaki potrzebują dużo zaangażowania swojego opiekuna.