Jak oswoić papugę?

Papugi to jedne z inteligentniejszych zwierząt, jakie mamy okazję podziwiać na naszej planecie już od 55 milionów lat. Mimo że pochodzą z Ameryki Południowej i licznie mnożą się w Australii, to na całym świecie istnieje wiele hodowli, które zajmują się dbaniem o ten rodzaj ptaków. Hodowli nie brakuje także w Polsce, więc spełnienie marzenia o posiadaniu papużki w domu wcale nie musi być trudne.
Jednak z takimi planami wiąże się duża odpowiedzialność, zresztą tak jak z kupnem każdego zwierzęcia. Przed udaniem się do hodowli, należy przemyśleć kilka kwestii. Oprócz zastanowienia się nad konkretnym gatunkiem, jego potrzebach czy dobrania klatki o prawidłowych wymiarach, nie można zapominać o problemach, jakie wiążą się z oswojeniem papugi. Z tym dylematem również spróbujemy poradzić sobie w poniższym artykule.

Wybór papugi

Jedną z opcji jest oczywiście kupno papugi, którą oswoili hodowcy. Dla części osób będzie to pewnie tzw. pójście na łatwiznę, dla innych natomiast jedyne, najlepsze wyjście. Warto zwrócić uwagę na fakt, że taka papuga nie będzie należała do najmłodszych, ponieważ proces oswajania przebiega najszybciej właśnie w młodym wieku.
Jeśli wybierzemy tę możliwość ze względu na brak czasu, to trzeba zastanowić się, czy kupno papugi jest w ogóle dobrym pomysłem. Te ptaki są niesamowicie absorbujące i potrzebują towarzystwa, tym bardziej, jeśli nie mają w klatce drugiego towarzysza. Zajmowanie się ptakami polega na czymś więcej, niż sprzątanie klatki oraz karmienie, a próby oswojenia mogą być świetnym pomysłem na polepszenie kontaktu z papugą.

Natomiast nasza decyzja o kupnie oswojonej papugi może być też podyktowana brakiem doświadczenia. To całkiem zrozumiałe i w przypadku takich osób ta opcja okazuje się najtrafniejszą . Lepiej kupić zwierzę przyzwyczajone do człowieka i starać się do niego zbliżyć, niż podejmować bezskuteczne próby oswojenia i w końcu porzucić ptaka. Tym bardziej, że z natury papugi są zwierzętami płochliwymi, wręcz nieufnymi i na początku trzeba je do siebie przekonać.

Jak oswoić papugę?

Jeżeli w tej kwestii jesteś już zdecydowany i wolisz sam podjąć się zadania, jakim jest oswojenie papugi, poniżej znajdziesz sporo pomocnych wskazówek.
Pierwsze chwile w nowym domu z pewnością będą stresujące dla ptaka, więc jego bojaźliwość nie powinna dziwić. Przesiadywanie w górnej części klatki to całkowicie normalne zachowanie. Na tym etapie należy dać papudze czas na zaadaptowanie się do nowego miejsca i obecności innych ludzi. Tylko w taki sposób przekona się, że nie ma tam dla niej żadnego zagrożenia.

Ile czasu zajmie oswojenie?

Określenie dokładnej ilości czasu, jaką będzie na to potrzebować papuga, jest trudne, bo każdy ptak zareagowałby inaczej. Jednemu zajmie to parę dni, innemu dwa tygodnie, dlatego istotna jest obserwacja. Możemy go obserwować czy do niego mówić, ale nie robić tego nachalnie. Dobrego właściciela papugi powinna cechować cierpliwość.

W takim razie jak możemy rozpoznać, że nasza papuga czuje się już bardziej komfortowo w nowych warunkach?

Przede wszystkim gdy zjada pokarm w normalnych ilościach. Stanie się żywsza i aktywniejsza. Może zacznie wydawać odgłosy lub będzie eksplorować teren wokół siebie.
Wtedy możemy zachęcić ją do wyjścia, otwierając klatkę. Oczywiście nie robimy nic na siłę i samo postanowienie o opuszczeniu klatki zostawiamy zwierzęciu. Gdy zauważy, że ze strony domowników nic jej nie grozi, strach zostanie zastąpiony przez ciekawość. Musimy powtórzyć, że ta decyzja może zająć papudze chwilę i zobaczymy pierwsze próby zaraz po otwarciu drzwiczek klatki, ale to nic złego, jeśli zdecyduje się na to dopiero po kilku dniach.

Przy tej części oswajania nasza rola w dużej mierze polega na zapewnianiu bezpieczeństwa ptakowi. Zamknięcie okien, założenie firanek, pozbycie się trujących roślin to rzeczy konieczne do zrobienia przed otwarciem klatki, ale warto o to zadbać jeszcze przed przywiezieniem papugi do domu.
W późniejszym czasie możemy pozwolić sobie na więcej interakcji z naszym ptakiem, jeśli będzie pozytywnie na nas reagować. Przykładem może być próba wywabienia jej z klatki za pomocą jakiegoś smakołyku, który kładziemy na dłoni. Nie wkładamy rąk głęboko do klatki, by papuga nie poczuła się zagrożona. Innym dobrym pomysłem jest użycie patyczka do wyciągania ptaka.

Podstawowe błędy

Czego unikać w trakcie oswajania nowego ptaka w domu?

Po pierwsze, narzucania się mu. Mimo że papugi to zwierzęta stadne, najpierw muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Dopiero gdy nabiorą zaufania do właściciela, można starać się o budowanie głębszego porozumienia.

Po drugie, nadmierne głaskanie nie jest rozwiązaniem na strach papugi. Jeśli ptak jeszcze dostatecznie nie poznał nowego właściciela, to nie tylko dodatkowo go zestresujemy, ale także zniechęcimy do nas. Kiedy papuga będzie na to gotowa, warto zacząć od głaskania piórem, nie dłonią.

Po trzecie, dbamy o podstawowe potrzeby ptaka. Oczywistym jest uzupełnianie zbiornika na wodę i miseczki z jedzeniem, jednak w fazie oswajania należy pamiętać o stawianiu tych naczyń w najwyższej części klatki.

Papugi to piękne ptaki, a ich obecność zdecydowanie polepsza nastrój. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, mogą stać się naszymi wiernymi kompanami. Wystarczy mieć cierpliwe podejście i stosować się do powyższych rad.