Barwinka papuga – charakter

Papugi poza tym, że są piękne potrafią również być bardzo dobrym przyjacielem człowieka. Z powodzeniem mogą być wymarzonym pupilem domowym konkurując z psami czy kotami. Coraz więcej osób decyduje się na wybór właśnie takiego zwierzaka domowego.

Charakterystyka barwinek

Oferta papug domowych jest bardzo szeroka. Wśród najczęściej wybieranych papug znajdują się barwinki. Jest to gatunek papugi pochodzący z Południowej Ameryki. Inna często spotykana nazwa to białobrzuszki. Barwinki występują w dwóch odmianach: barwinka czarnogłowa oraz białobrzucha. Barwinki osiągają rozmiar do 23 cm i mogą ważyć maksymalnie 175 g, dlatego należą do papug z rodzaju średnich. Papugi z tego gatunku charakteryzują się otwartością na zabawę, lubią towarzystwo dzieci i są bardzo aktywnymi ptakami. Barwinkę można z powodzeniem oswoić i nauczyć różnych sztuczek jak na przykład „tańca” przy klaskaniu w dłonie. Są to dosyć ciekawskie ptaki, wykorzystują każdą możliwą okazję, aby poznać jakiś nowy przedmiot i jego możliwości. Z uwagi na duży poziom inteligencji opiekun powinien przez kupnem barwinki zastanowić się, czy będzie w stanie zapewnić papudze odpowiednią dawkę spędzania czasu w ciekawy dla niej sposób. W tym celu można zaopatrzyć klatkę w zabawki przeznaczone dla papug. Dla poszukiwaczy papugi, która nie robi dużego hałasu idealnym rozwiązaniem będzie właśnie barwinka, jest ona dużo cichsza niż papugi domowe innych gatunków. Barwinka przywiązuje się do swojego właściciela i chętnie będzie naśladowała ludzką mowę.

 

Warto dbać o kontakt z papugą z tego gatunku ponieważ uwielbiają towarzystwo człowieka. Jeśli chcesz hodować więcej niż jeden gatunek papug niestety barwinka nie będzie odpowiednia. Przebywanie barwinki w klatce z papugą innego rodzaju wzbudzi w niej agresję, nawet jeśli towarzysz będzie od niej większy. Hodowanie więc papugi tego gatunku z papugą z innego gatunku nie jest więc dobrym pomysłem. Barwinki żyją średnio od 25 do 40 lat, więc są to towarzysze na długie lata. Jeśli chciałoby się porównać ich upodobanie do lotów do chęci wykonywania akrobacji zdecydowanie ta druga umiejętność jest przez barwinki preferowana. Lubią wspinaczki oraz skakanie. Ze względu na ich naturalną ciekawość i aktywność cieszą się z każdej nowej zabawki, którą otrzymają od właściciela. Z uwagi na to, że barwinki lubią towarzystwo właściciela, w przypadku braku możliwości spędzenia z nią czasu należy zadbać o odpowiednią ilość zabawek, aby papuga nie nudziła się i mogła zająć się czymś ciekawym. Barwinki są również bardzo zdecydowane i w walce o swoje racje mogą używać na przykład dzioba. Wymagają więc stanowczego, zdecydowanego podejścia właściciela. Z tego powodu ten gatunek papugi domowej będzie lepszym rozwiązaniem dla osób, które mają już doświadczenie w opiece nad papugami. Dla początkującego w tej kwestii człowieka barwinka może okazać się zbyt wymagającą papugą.

Żywienie oraz klatka dla barwinek

Pokarm – tak jak zabawki dla barwinek – powinien być zróżnicowany. Chętnie spożyją mieszankę w której znajdą słonecznik, kukurydzę, ryż, pestki dyni, orzeszki ziemne czy owoc dzikiej róży. Owoce to również świetny sposób na urozmaicenie diety. Najchętniej spożyją jabłko, kiwi a nawet banana. Warzywa, które lubią barwinki to marchew, rzodkiew, burak. Poza dostępem do zróżnicowanego pokarmu oraz ciekawych zabawek papuga powinna mieć również dostęp do świeżej wody.
Jeśli decydujesz się na więcej niż jedną papugę tego gatunku klatka powinna być długości minimum 200 cm. Jeśli barwinka jest jedna możesz zakupić klatkę o długości 70 cm. Nie zapominaj jednak, że papuga powinna mieć możliwość regularnego opuszczenia klatki.

Zakończenie

Papuga to z pewnością dobry towarzysz i pupil domowy. Barwinka jest najlepszym gatunkiem papugi domowej dla osób, które już mają doświadczenie w opiece nad papugami. Ten rodzaj papugi ze względu na swoją stanowczość i upartość niedoświadczonemu właścicielowi może dosłownie wejść na głowę i zdominować go.