Jakie są gatunki papug domowych? Popularne papugi do hodowli domowej
Każdy kto szuka odpowiedniego towarzysza i chce stworzyć z nim prawdziwą więź, powinien rozważyć zakupienie papugi domowej. Ptaki te ze względu na swoje imponujące, kolorowe upierzenie i egzotyczność wzbudzają zachwyt i są często wybieranym domowym pupilem.
Gatunki papug domowych
Papugi, które możesz hodować w domu to:
-
- nimfa – pochodzi z Australii, wyróżnikiem tego gatunku są charakterystyczne pomarańczowe plamki na policzkach. Jest to rodzaj papugi zaliczany do dużych okazów. Potrafią bardzo szybko nauczyć się różnych dźwięków i naśladować je. Ten gatunek może żyć nawet dwadzieścia lat.
- ara – pochodzi z Ameryki Południowej. Tak jak gatunek powyżej zaliczana jest to dużych papug. Może dożyć nawet pięćdziesięciu lat. Łatwo ją oswoić.
- papuga falista – pochodzi z Australii. Papugi te są niewielkich rozmiarów. Są bardzo żywiołowe co wymaga zapewnienia im odpowiedniej ilości ruchu. Papugi faliste żyją około piętnastu lat.
- żako – jest to papuga z Afryki Środkowej. Papugi żako osiągają duże rozmiary. Ten gatunek mocno przywiązuje się do właściciela, więc wymaga szczególnej uwagi. Zaniedbanie może prowadzić nawet do depresji. Dla osób szukających papug jak z filmów jest to idealny gatunek. Żako potrafią bowiem bardzo dobrze naśladować ludzką mowę. Może żyć nawet sześćdziesiąt lat.
- kakadu – można ją spotkać w Australii, Nowej Gwinei oraz Malezji. Cechą dzięki której można rozpoznać ten rodzaj są piękne pióra na głowie, pióropusz. Ten gatunek ma bardzo silny dziób i potrzebuje solidnej oraz wytrwałej klatki. Wykazują się dużym stopniem przywiązania do swojego właściciela. Długość życia tego gatunku wynosi nawet sześćdziesiąt lat.
- amazonka – bardzo inteligentny i towarzyski gatunek papug. Są niezwykle odporne na stres na tle innych papug i świetnie naśladują mowę człowieka. Jest kilka gatunków papug amazonek i od tego zależy ich wielkość. Amazonki mogą dożyć pięćdziesięciu lat.
- nimfa – pochodzi z Australii, wyróżnikiem tego gatunku są charakterystyczne pomarańczowe plamki na policzkach. Jest to rodzaj papugi zaliczany do dużych okazów. Potrafią bardzo szybko nauczyć się różnych dźwięków i naśladować je. Ten gatunek może żyć nawet dwadzieścia lat.
Najpopularniejsze gatunki papug domowych
Najchętniej wybierane do hodowli w domu są papużki o małych rozmiarach. Najpopularniejsze to:
-
- papużki nierozłączki – mimo swoich małych rozmiarów papugi te powinny mieć do dyspozycji sporych rozmiarów klatkę. Jest to spowodowane ich ogromnymi pokładami energii. Ten gatunek papug pochodzi z Afryki i Madagaskaru. Posiadają piękne, kolorowe upierzenie i żyją około piętnastu lat.
- papużki faliste – ten gatunek papug pochodzi z Australii. Papużki te lubią towarzystwo więc warto kupić przynajmniej dwie takie papużki. Nie sprawiają problemów z oswojeniem i są bardzo inteligentne. Ten gatunek żyje około dziesięć lat.
Koszty
Najmniej zapłacimy za papugi faliste. Cena jednak zależy od gatunku papugi. Cena ary może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.
Żywienie papug oraz potrzeby
Najprostszym sposobem żywienia papug domowych są mieszanki, które można kupić w sklepach zoologicznych. Poza tym sposobem odżywiania papugi nie pogardzą również owocami i warzywami. Ziarna i ryż to również jedne z ulubionych rarytasów papug domowych. Poza odpowiednim żywieniem papugom należy również zapewnić stały dostęp do świeżej wody. Produktami, które nie wpływają korzystnie na papugi i których nie wolno im podawać są: cebula, czosnek, szczypior, awokado oraz por. Papuga domowa dla zdrowia oraz dobra skrzydeł powinna być wypuszczana z klatki. Możliwość latania jest dla papug domowych bardzo ważna i nie należy o tym zapominać. Rozmiar klatki powinien być odpowiednio dobrany do rozmiaru papugi. Zapotrzebowanie w tej kwestii zależy od gatunku ptaka. Wyposażając klatkę warto zapewnić papudze odpowiednią ilość rozrywki. Można to zrobić inwestując na przykład w huśtawkę. W porze nocnej klatka powinna być przykryta, aby papuga wiedziała, że jest to pora na sen.
Zakończenie
Papugi domowe to ciekawy pomysł na pupila i towarzysza. Są przyjazne, te najpopularniejsze przy odpowiednim podejściu łatwo można oswoić. Dają dużo radości właścicielom i wyglądają po prostu pięknie.