Ręcznie karmiona papuga, czy dzika? Różnice
Papugi – wstęp
Papugi, to ptaki żyjące w egzotycznych krajach. Istnieje również możliwość hodowli tych pięknych i różnobarwnych gatunków. Do najpopularniejszych w Polsce należą: papuga nimfa, ara czy falista. Decydując się na zakup papugi, pamiętajmy, że tak samo jak każde zwierzę wymaga opieki, uwagi i poświęcenia. Gatunki te, dość szybko przywiązują się do nowego otoczenia i właścicieli. Wzbudzają dość duże zainteresowanie i chęć posiadania głównie poprzez możliwość naśladowania różnych dźwięków. W artykule przedstawię podstawowe różnice pomiędzy papugą ręcznie karmioną, a dziką.
Różnice pomiędzy papugą ręcznie karmioną, a dziką
Chcąc posiadać oswojoną papugę, zdecydowanie lepszym wyborem będzie ta z tzw. „ręcznego karmienia”. Gatunki te wykluwają się w inkubatorach, lub od razu po wykluciu w gnieździe są oddzielane od matki i sztucznie karmione przez hodowcę. W związku z tym, że posiadają kontakt z człowiekiem już od pierwszych dni swojego życia, nie czują przed nim żadnych obaw, stają się ufne i potrafią szybko zaakceptować i przyzwyczaić się do nowego opiekuna. Oswojenie gatunków, które zostały naturalnie wykarmione przez rodziców, jest bardziej skomplikowane. Możliwe jest to zazwyczaj tylko w przypadku bardzo młodych ptaków. Zwykle, te wychowane przez matkę i ojca, a dopiero później oswojone przez hodowcę, są w stanie zaakceptować tylko jedno opiekuna. Pamiętajmy, że w chwili zakupu warto zwrócić uwagę na ogólną kondycję papugi (zwłaszcza tej ręcznie wykarmionej). Prawidłowe odżywianie pisklęcia wymaga ogromnego doświadczenia, dobrze dobranego pokarmu, a także specjalistycznych narzędzi. Często z powodu wysokich cen mieszanek ziaren, hodowcy stosują tańsze zamienniki własnej produkcji. Nie zawsze pokarm ten, zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych, które wpływają na prawidłowy rozwój pisklęcia. Takie papugi często są słabiej rozwinięte i chorowite, co często zaczyna się pojawiać dopiero w późniejszych etapach życia ptaków. Mogą wystąpić również problemy psychiczne, obserwowane zwykle po kilku latach. Jak rozpoznać błędne ręczne karmienie papugi? Otóż, ogromną wadą jest niekarmienie papugi od samego początku wyklucia, tylko przestawianie jej po jakimś czasie, po wyjęciu z gniazda. Taki ptak, nie będzie miał nigdy cech jak osobnik karmiony od początku. Drugim błędem jaki często popełniają hodowcy, jest sprzedaż pisklęcia, wmawiając przy tym osobie kupującej, że podczas karmienia zdobywamy więź z papugą. Nie jest to prawda, ponieważ karmione pisklę nie nawiązuje relacji z rodzicami. Powinno znajdować się w zaciemnionym miejscu, z dala od bodźców z otoczenia, które mogłoby źle wpłynąć na jego rozwój psychiczny.
Gatunki dzikie i ręcznie karmione
Gatunków wykarmionych ręcznie nie trzeba oswajać, choć istnieje ryzyko występowania u nich drobnych problemów psychicznych związanych z nieobecnością właściciela. Są również droższe od normalnie wykarmionych, stąd mniejsza liczba osób może pozwolić na zakup takiej papugi. Papugi dzikie potrzebują natomiast ptasiego partnera, są mniej wymagające w stosunku do kontaktu ze swoim opiekunem. Pamiętajmy, że jakikolwiek zakup ptaka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, poświeceniem i zaangażowaniem. Papugi należą do dość towarzyskich gatunków, więc wymagają uwagi, a także zainteresowania. Nie zapominajmy, że ptaki należą do zwierząt długowiecznych. Niektóre z nich, w zależności od gatunku, potrafią żyć naprawdę wiele, długich lat, z tego względu decyzja o kupnie powinna być dobrze przemyślana.