Papuga nimfa – jak się opiekować
Nimfa to papuga z rodziny kakaduowatych, co można poznać po charakterystycznym czubku na głowie. Naturalnym siedliskiem tych ptaków jest Australia. Osobniki hodowlane żyją dłużej niż ich pobratymcy na wolności, nawet do 25 lat. Osiągają około 30 cm długości całkowitej i około 46 cm rozpiętości skrzydeł. Te piękne ptaki są bardzo popularne wśród hodowców. Wymagają jednak dużo troski i uwagi ze strony właściciela.
Towarzystwo
Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o hodowli nimf jest to, iż są to zwierzęta stadne, a więc nie znoszą samotności. Trzeba poświęcać im czas, zastępując niejako naturalnych towarzyszy. W przypadku braku zainteresowania ze strony opiekuna będą domagać się tego… hałasując. Krzyk jest bowiem naturalnym sposobem komunikacji wśród tych ptaków. Natomiast jeśli nasza papużka notorycznie nie będzie dostawać odpowiedniej porcji uwagi, zacznie przejawiać niepożądane zachowania, takie jak napady gniewu u samców oraz bierność i wycofanie u samiczek. Najprostszym sposobem na uniknięcie takich problemów jest zapewnienie papuziego towarzystwa, najlepiej z tego samego gatunku.
Klatka dla nimfy
Kolejnym ważnym elementem jest wybór klatki. Nie istnieją uniwersalne wymiary, które zapewnią komfort ptakowi. Dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia należy umożliwiać mu swobodne latanie poza lokum. Klatka powinna spełniać bardziej funkcję gniazda, bezpiecznego schronienia, które przecież ptaki żyjące na wolności również co jakiś czas opuszczają. Wyznacznikiem rozmiaru jest więc swoboda, gdy papużka przebywa wewnątrz klatki, co w praktyce oznacza możliwie jak największą przestrzeń. Należy pamiętać, żeby na czas eskapad papużki po domu lub mieszkaniu zapewnić jej bezpieczeństwo, zamykając okna, drzwi i inne otwory, którymi mogłaby wydostać się na zewnątrz, a także zasłaniając okna, by ptak nie zderzył się z szybą, której po prostu nie byłby w stanie zauważyć. Rolety czy żaluzje dobrze jest zasuwać również na noc, jeśli nie chcemy, by ptaki zbudziły nas wraz z pierwszym promieniem słońca. Co do innych zabezpieczeń, zrewidowaniu powinny ulec kwiaty, które trzymamy w domu czy mieszkaniu, gdyż dziobanie niektórych gatunków, takich jak fiołek, może się okazać zgubne w skutkach dla ptaka. Uważajmy też na drobne przedmioty, które ciekawska papużka mogłaby połknąć. Odnośnie wyboru klatki pamiętajmy również, aby miała ona kształt prostopadłościanu. Unikajmy więc za wszelką cenę klatek okrągłych. To ważne dla poczucia bezpieczeństwa ptaków. Ponadto klatka powinna być umiejscowiona tak, by papuga nie była narażona na przeciągi i szybkie zmiany temperatury.
Pierwsze dni w domu
„Oswoić, znaczy stworzyć więzy”. Ten cytat z powiastki Mały Książę doskonale ilustruje, jak powinniśmy się zachowywać w ciągu pierwszych dni pobytu papużki w naszym domu. Zaprzyjaźnienie się z nimfą wymaga cierpliwości. Ptaki te są dość przychylnie usposobione w stosunku do człowieka, jednak trzeba im dać czas na oswojenie się z nowym miejscem i ludźmi. Metoda „przez żołądek do serca” sprawdzi się również w ich przypadku. Obdarowywane smakołykami szybko dostrzegą w nas swojego sprzymierzeńca a nie wroga. Z czasem pozwolą się karmić z ręki, przytulać i głaskać.
Karmienie, pojenie, higiena
Zachowanie odpowiedniej diety jest bardzo ważne, by nasz ptasi przyjaciel żył długo i w dobrym zdrowiu. W sklepach można kupić gotowe suche mieszanki dla papug. W przypadku nimf możemy wybierać spośród karm dla papug średnich lub tych przeznaczonych dla ptaków pochodzących z Australii. Trzeba mieć jednak na uwadze, by zawierały mało tłustych nasion, takich jak pestki dyni, słonecznika czy siemię lniane. Zbyt duże ich spożycie może doprowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Niekiedy można się spotkać z zaleceniem, by nimfy karmić mieszanką dla papug falistych, gdyż zawiera mniejsze ilości składników oleistych. Karmę suchą wsypuje się do pojemników, które montowane są do prętów klatki. Pokarm sprzedawany jest również w postaci kolb do zawieszania. Taka forma zapewni naszej papużce nie tylko smaczny posiłek, ale również sporą dawkę zabawy. Co jakiś czas warto włączyć do menu twaróg. Dla prawidłowego trawienia nimfy potrzebują także… piasku, który ma za zadanie ścierać pokarm w żołądku. Do tego celu należy zakupić specjalny piasek i podawać go w osobnym pojemniczku w niewielkich ilościach. Obecnie często można się spotkać z poglądem, że w przypadku nimf nie jest to jednak konieczny zabieg. Bezwzględnie musimy jednak zapewnić papużce dostęp do świeżej wody. Służą do tego poidełka montowane do prętów. Co do podłoża, jakie powinno wyścielać dno klatki zdania są podzielone. Wcześniej hodowcy często wysypywali piasek. Plusem jest możliwość łatwego obserwowania odchodów ptaków, a co za tym idzie oceny stanu zdrowia. Minus stanowi fakt, że papużki mogą go po prostu zjadać. Jako podłoże wykorzystuje się ponadto wióry, trociny, papier, pellet czy żwirek a każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Decyzja co do wyboru podściółki musi więc stanowić wyważenie pomiędzy tym, co dobre dla ptaka, a tym, co funkcjonalne dla nas, jako tych, którzy tę klatkę będą sprzątać. Co do higieny samych ptaków, papużki radzą sobie bezproblemowo we własnym zakresie. Warto jednak zamocować im na prętach klatki specjalny basenik z wodą, w którym chętnie będą zażywać kąpieli.
Aktywność i zabawa
Tak jak już wspominaliśmy, nimfy do pełni szczęścia potrzebują móc poczuć wiatr w żaglach, a ściślej ujmując – w skrzydłach. Wypuszczanie z klatki jest więc konieczne dla zachowania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Na tym jednak ich aktywność się nie kończy. Papugi chętnie angażują się w zabawę. Wybór wśród zabawek dla ptaków jest ogromny. Można zakupić na przykład różnego rodzaju grzechotki, do których wsypuje się pokarm. Wyłuskiwanie ziarenek z takiej zabawki wspiera pierwotne instynkty ptaka. Kolorowe wisiory składające się z różnych kształtów pozwalają papugom spożytkować energię i zapędy do dziobania wszystkiego, a jednocześnie pomagają zapobiegać przerostom dziobów. Dzioby bowiem nieustannie rosną, papugi muszą więc mieć możliwość ścierania ich, by nie dochodziło do komplikacji zdrowotnych. Wśród zabawek znaleźć można też specjalne place zabaw. Ponadto warto wyposażyć klatkę w różnego rodzaju gałązki, huśtawki, drabinki czy linki. Osoby kreatywne mogą z powodzeniem same skonstruować zabawki dla swojego pupila. Atrakcję stanowi również wspólne spędzanie czasu. Nimfy potrafią nauczyć się różnych sztuczek. Mówienie do nich może natomiast zaowocować tym, że zapamiętają niektóre słowa. To samo tyczy się melodii. Prym wiodą tu samce, które z natury pięknie śpiewają.
Zdrowie i choroby nimf
Początek choroby u papużek objawia się zmianą zachowania. Ptak może stać się apatyczny, odmawiać jedzenia, unikać wychodzenia z klatki. Sprawdzić należy wówczas konsystencję i kolor odchodów, a także wygląd samego ptaka. Wszelkie odstępstwa od normy mogą świadczyć o chorobie. Papugi hodowlane najczęściej cierpią z powodu chorób układu oddechowego i pokarmowego. Narażone są na przeziębienia i zatrucia, a także na choroby pasożytnicze, alergie i urazy. Ważne jest, by uważnie obserwować swoją papużkę, a wszelkie niepokojące, utrzymujące się zmiany konsultować z weterynarzem.
Właściwa opieka nad nimfą jest dość wymagająca, ale kluczowa dla zapewnienia papużce szczęśliwego, długiego, zdrowego życia. Poświęcenie czasu, sił i energii ma jednak pewną niepodważalną zaletę. Zyskamy bowiem bezwarunkową miłość naszego ptasiego przyjaciela.