Jak wychować papugę? Papuga krzyczy – co zrobić? Jak uciszyć papugę?

Papuga to zwierzątko coraz częściej wybierane do hodowli domowej. Wielu ludzi może godzinami siedzieć i obserwować wspaniałe zachowania tych ptaków. Jest to także wspaniały kompan do wspólnych zabaw, a nawet rozmów.

Co uwzględnić przy zakupie?

Decydując się na zakup papugi musimy wgłębić się w cechy jakie dany gatunek posiada. Ponieważ każda papuga ma swoje upodobania, specyficzny charakter oraz upodobania. Wielkość papugi ma ogromne znaczenie. Jeżeli zdecydujemy się na większego ptaka musimy być świadomi, że zajmie on nam zdecydowanie więcej miejsca. Będzie potrzebował większej klatki, aby mógł czuć się w niej swobodnie oraz więcej wolnej przestrzeni do latania. Jeżeli posiadasz małe mieszkanko na bloku zdecydowanie wybierz mały gatunek papugi. Papugi to stadne ptaki, lubiące towarzystwo. Dlatego musimy wiedzieć ile czasu jesteśmy w stanie jej poświęcić. Ptaki te potrzebują naszej uwagi. Nie lubią zostawać same w domu. Wychodząc do pracy trzeba zapewnić jej zajęcie – np. zabawki. Ptaki te uwielbiają jak coś się dzieje, dlatego najlepiej jak ich klatka stoi w miejscu, gdzie mogą swobodnie obserwować domowników. Dłuższe przebywanie w samotności odbija się na zachowaniu i zdrowiu papug. Jeżeli chcemy oswoić papugę w maksymalnym stopniu na ile to możliwe to musimy kupić jak najmłodszego osobnika. Najlepiej 6 – 9 tygodni i karmionego ręcznie. Jak już było wspomniane to ptaki stadne więc w grupie ciężej będzie Ci je oswoić. Dlatego szukając kompana do codziennego towarzystwa zakup jednego osobnika.

Papugi to głośne zwierzęta.

Papugi potrafią być bardzo głośne. Nie raz jest to już strasznie irytujące, zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku. Wtedy nie tylko drażni to nas, ale także naszych sąsiadów. Co zrobić by uciszyć naszego ptaszka? Musimy wiedzieć, że nie wszystkie papugi pięknie śpiewają ( tak jak ludzie) niektóre wręcz wydają z siebie drażniący krzyk. Pierwsze co przychodzi nam do głowy do wyniesienie ptaka do osobnego pomieszczenia ( o ile takim dysponujemy) i to jest najgorsze co może być. Papuga wtedy zamiast się uspokoić jeszcze bardziej będzie krzyczeć ze stresu ( nie lubi odizolowania, samotności). Konsekwencją takiego działania może być nawet samookaleczanie się zwierzęcia. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Za krzykiem ptaka także musi stać jakiś powód np. zbyt mała klatka, chęć zwrócenia uwagi, coś niepokojącego za oknem, dźwięki w domu, których nie lubi, przestraszenie się czegoś. Pierwsze musimy się upewnić czy warunki jaki ma nasza papuga są odpowiednie, czy nic jej nie brakuje np. świeżej wody, pokarmu, czy nie wypadł jej np. ulubiony patyczek poza jej zasięg. A co jeśli to nie to? Decydując się na zakup papugi musimy zdawać sobie sprawę, że te ptaki są już z natury głośne i w dobitny i słyszalny sposób wyrażają swoje emocje. Są to sprytne zwierzęta i krzykiem lubią sobie nas podporządkować. Czasem warto zignorować rozwrzeszczanego ptaka, gdy ten się uciszy i przestanie wydobywać z siebie przeraźliwe dźwięki należy dać mu smakołyk – to tzw. system nagród. Po dłuższym czasie papuga zrozumie, że dzięki cichemu zachowaniu dostaje smakołyka. Przykrywanie klatki to także metoda na uciszenie ptaka, ale zazwyczaj działa tylko na chwilę. Ta metoda ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Odcinając ptakowi dostęp do światła i zmniejszając tym samym trochę dostępu tlenu ( przykrywamy ciemnym materiałem) możemy sprawić, że dozna on strachu. Możliwe jest, że wpadnie w panikę i jeszcze bardziej będzie oznajmiał całemu światu swoje emocje. To samo dotyczy się spryskiwania ptaka wodą. Jest to metoda chwilowa, ale niestety niczego nie uczy papugi.

 

Z papugami jest jak z dziećmi. Jedne są bardziej ruchliwe inne mniej. Jedne głośniejsze inne spokojniejsze. Jednak aby je uciszyć należy działać konsekwentnie i stanowczo. Dlatego najlepszy jest system nagród, który z czasem uczy, że nagradzane jest spokojne zachowanie. Decydując się na papugę musimy wiedzieć z jakimi jej zachowaniem możemy się spotkać. Warto wcześniej poczytać i zgłębić swoją wiedzę na temat tych zwierząt.